پایگاه رسمی اطلاع رسانی آیت الله شیخ عباس تبریزیان
پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرموده‌اند: «علم دوتاست علم الأدیان(علم دین‌ها یعنی فقه) و علم الأبدان(علم بدن‌ها یعنی طب).»

صفحه نخست > آموزش > معرفی طب اسلامی > فضیلت علم طب

فضیلت علم طب

ما می دانیم که علم فقه و احکام شرعی فضیلت دارد ولی آیا علم طب فضیلت دارد؟ یا ندارد؟ پیامبرص در میان کل علوم، علم طب را دومین علم دانسته اند که می فرمایند: «العلم علمان: علم الأدیان و علم الأبدان» یعنی: «علم دو تا است، علم دین و علم بدن.»

این برداشت را می توان کرد که علم طب فضیلت بسیاری دارد که پیامبرص در بین کل علوم علم را دو تا دانسته اند و علم طب را در کنار علم دین آورده اند، البته شاید بتوان گفت که در اینجا منظور از «علم الأبدان» فقط علم طب نیست بلکه هر علمی که منفعت آن بر‌می گردد به بدن مانند: فیزیک، شیمی و....، ولی ظاهر این روایت در کلام عرب به معنای علم طب است.

در روایتی دیگر امیرالمومنینع می فرمایند: «العلوم اربعه: الفقه للأدیان، و الطب للأبدان، و النحو للسان، و النجوم لمعرفه الأزمان» یعنی: «علوم بر چهار قسم است: فقه برای دین، و طب برای بدن، و نحو برای زبان و نجوم برای شناخت زمان»، البته این ها به این معنا نیست که همه علوم به همین چند تا علم خلاصه می شود، بلکه منظور نشان دادن اهمیت این علوم است.


(۱۵:۴۲:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱)